Wyjazd z dzieckiem, czyli jak zaplanować udany urlop?

Wyjazd z dzieckiem może okazać się sporym wyzwaniem, ale jeżeli dobrze się do niego przygotujemy, to rodzinny urlop na pewno będzie udany. Jak przygotować się do dłuższych podróży oraz spontanicznych wyjazdów z niemowlakiem, przedszkolakiem oraz zbuntowanym nastolatkiem? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne.

Każdy rodzic wie, jak stresujący jest pierwszy wyjazd na wakacje z malutkim dzieckiem; niemniej stresujący jest wyjazd z upartym przedszkolakiem oraz „niezależnym” nastolatkiem. Brak odpowiedniego podejścia nie tylko do potrzeb dziecka, ale i całej rodziny, może zamienić urlop w koszmar. Trzeba wiedzieć, że planowanie wyjazdu z dzieckiem można sobie ułatwić, co pomoże nie tylko w uniknięciu wielu kłopotów i nieprzyjemnych niespodzianek, ale także poprawi atmosferę podczas wakacji.

Kierunek podróży – odwieczny problem podczas planowania urlopu

Morze, góry, wieś czy zagraniczna wycieczka? To pytania, które zdajemy sobie przed zaplanowaniem wyjazdu. Jaki kierunek wybrać? Oprócz budżetu oraz terminu wyjazdu ogranicza nas także kilka innych kwestii, np.

  • Kalendarz pylenia w przypadku alergików,
  • Dostępność atrakcji dla dzieci w konkretnym wieku,
  • Możliwość skorzystania z pomocy animatorów i pozostawienia dziecka pod fachową opieką,
  • Indywidualne potrzeby, m.in. mikroklimat o właściwościach leczniczych i dostępność zabiegów sanatoryjnych itp.

Planując urlop, trzeba brać pod uwagę potrzeby dziecka nie tylko, gdy chodzi o atrakcje, ale także jego dobre samopoczucie i wiek.

Wyjazd z niemowlakiem – nie taki straszny, jak go malują

Pierwszy wyjazd z dzieckiem jest zdecydowanie najtrudniejszy; później możemy uczyć się na popełnionych błędach. Obecnie żadnym problemem nie jest już wyjazd na zagraniczne wakacje z niemowlakiem, jednak zdecydowanie najmniej kłopotów sprawia przygotowanie się do wyjazdów krajowych – unikamy wówczas szeregu możliwych trudności podczas długiego lotu, ewentualnych zagrożeń pod postacią nagłych chorób i wizyt w zagranicznych szpitalach, a także przypadłości typowych dla dalekich podróży np. dolegliwości związanych ze zmianą klimatu i strefy czasowej. Oczywiście, to „czarny” scenariusz, który dotyczy znikomego odsetka małych podróżników.

Zagranicznych wyjazdów z małym dzieckiem nie trzeba się jednak obawiać, bo grunt to dobra organizacja.

Po pierwsze: zadbaj o kwestie zdrowotne

Planując zagraniczne wyjazdy z niemowlakiem, trzeba skonsultować się z pediatrą, który doradzi np. wybór szczepień ochronnych, niezbędnych podczas wyjazdu w konkretny rejon świata. To ważne, bo układ odpornościowy dziecka nie działa w pełni efektywnie, a zdrowie jest przecież najważniejsze.

Szczepienia powinni przejść też rodzice i trzeba o tym pomyśleć na długo przed planowanym urlopem np. w tropikach.

Niezbędnym elementem wyposażenia rodziców jest książeczka zdrowia dziecka i leki, które pomogą uporać się np. z gorączką, katarem, zapobiegną odwodnieniu w czasie biegunki, złagodzą dolegliwości towarzyszące ząbkowaniu itd. Warto też wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, które pomoże w sytuacjach kryzysowych np., kiedy trzeba będzie skorzystać z pomocy lekarskiej.

Warto zabrać też zapas mleka modyfikowanego i własną wodę butelkowaną, bo ta dostępna np. w egzotycznych rejonach świata może nie być odpowiednia dla najmłodszych.

W przypadku podróży po Polsce także trzeba zadbać o zabranie ze sobą książeczki zdrowia, leków, tolerowanych przez dziecko kosmetyków, środków higienicznych oraz mleka i ewentualnie słoiczkowych potraw, jeżeli dziecko jest szczególnie wybredne.

Po drugie: odpowiednie pakowanie

Na wyjazd z dzieckiem nie trzeba wcale zabierać połowy wyposażenia mieszkania. Niezbędne są oczywiście ubranka na różną pogodę, bo ta szybko może się zmienić, nie tylko, gdy wypoczywamy w górach lub nad morzem; trzeba też zabrać ulubione zabawki i „pomoce” usypiania np. pozytywkę z karuzeli, do której dźwięku dziecko jest przyzwyczajone, bo bez nich maluch może mieć problem z aklimatyzacją w nowym miejscu.

Ogromnym ułatwieniem jest otwartość właścicieli hoteli, pensjonatów, gospodarstw agroturystycznych i kwater prywatnych na potrzeby rodziców z dziećmi, dzięki której, nie musimy ze sobą zabierać (trzeba wcześniej sprawdzić dostępne na miejscu ułatwienia i wyposażenie) krzesełka do karmienia, podgrzewacza do butelek, wanienki, a nawet łóżeczka turystycznego.

Warto też odpowiednio przygotować samochód na dłuższą podróż – przyda się turystyczny przewijak, zabawki do fotelika, które pomogą zająć marudzące dziecko oraz plan podróży, uwzględniający częste postoje.

Po trzecie: bez stresu

Stres nie jest dobrym towarzyszem urlopowych wyjazdów. Dzieci go wyczuwają i reagują niepokojem oraz pogorszeniem samopoczucia. Czy wakacje muszą być idealne? Nie muszą i trzeba pamiętać, że podróżując z małym dzieckiem, nie można być przygotowanym na wszystko; jeżeli pojawią się problemy, trzeba do nich podejść na spokojnie.

Wyjazd z przedszkolakiem – postaw na atrakcje

Wyjazd z przedszkolakiem jest dużo łatwiejszy. Nie musimy martwić się o pieluchy, mleko, akcesoria niemowlęce itd., ale za to rezolutny maluch szybko się nudzi i potrzebuje stałej uwagi. Trzeba o tym pamiętać zarówno podczas urlopu spędzanego w Polsce, jak i za granicą. Niezbędnym elementem wyposażenia dziecka, powinna być opaska z imieniem i telefonem kontaktowym do rodziców, którą powinno ono zawsze nosić na nadgarstku. Warto też nauczyć dziecko odpowiedniego zachowania na wypadek, gdyby się zgubiło.

Sposobem na nudę będzie przede wszystkim wyjazd w miejsce pełne atrakcji i nie musi to być hotel z ogromnym placem zabaw lub basenami. Atrakcje możemy dziecku zorganizować także na wsi, na kempingu i wszędzie tam, gdzie się udamy, bo to nasza kreatywność jako rodziców decyduje o tym, w jaki sposób będzie spędzało czas nasze dziecko. Pokazywanie otaczającego nas świata i wspólna zabawa mogą być równie atrakcyjne, jak wypoczynek w Aquaparku.

Wyjazd z nastolatkiem – nie narzucaj swojej woli

Nastoletnia młodzież lubi chodzić własnymi drogami i jest to normalne, dlatego nie oczekujmy od naszych dorastających dzieci, że będą chodziły krok w krok za rodzicami. Oczywiście, nadzór jest konieczny, ale warto wspólnie wybrać kierunek wyjazdu, aby nastolatek nie czuł się zdominowany wolą rodziców i nie traktował wspólnych wakacji jako kary.

I w tym przypadku też można postawić na atrakcje i warto, żeby były one zgodne z zainteresowaniami dziecka. Planując urlop, można sprawdzić, gdzie odbywają się np. plenerowe koncerty, zawody sportowe i inne wydarzenia, których nie brakuje w sezonie urlopowym i mogą wpisać się one w zainteresowania nastolatka.

Czy masz firme?

Promuj swoją firmę na naszej stronie, a zyskasz nowych klientów!

Dodaj firmę, to nic nie kosztuje