Schowki i antresole, które zwiększą funkcjonalność każdego mieszkania

Brak funkcjonalności oraz niewielka przestrzeń mieszkania to już nie problem. Dzięki kreatywnym rozwiązaniom i sprytnym trikom projektowym jesteśmy w stanie zyskać przyjazne oraz zapewniające sporo miejsca do przechowywania wnętrze, które dodatkowo nie będzie przytłaczało i sprawiało wrażenia zagraconego. Jak poprawić funkcjonalność swojej przestrzeni mieszkalnej?

Niewielkie, nieustawne lub źle zaprojektowane mieszkania to spory kłopot, ale tylko wówczas, gdy nie wiemy, w jaki sposób sobie z nim poradzić. Obecnie do dyspozycji mamy szereg gotowych rozwiązań, jak i projektów DIY, które pozwalają połączyć przyjemne z pożytecznym i tym samym dopasować niezbędne zmiany w mieszkaniu do naszego budżetu.

Wysokie pomieszczenia z potencjałem

Wysokie mieszkania np. w kamienicach to jeden z najlepszych „materiałów” do zmiany i zastosowania funkcjonalnych rozwiązań, które pomagają zyskać dodatkową przestrzeń mieszkalną oraz miejsce do przechowywania niezbędnych nam rzeczy. W tym przypadku doskonale sprawdzą się antresole, które można wykorzystać nie tylko jako dodatkowy pokój np. gabinet do pracy, bibliotekę, sypialnię lub miejsce zabaw dla dzieci, ale także typowy „składzik” i garderobę. W zależności od możliwości, jakie daje nam układ mieszkania, możemy zyskać nawet dodatkowy poziom, ale trzeba pamiętać, że tego typu zmiany wymagają zastosowania się do prawa budowlanego.

Gdzie sprawdzi się antresola?

„Lekka” antresola zbudowana z konstrukcji stalowej lub drewnianej to pomysł do niemal każdego, wysokiego wnętrza. Ważne, aby pozwalało ono na swobodne poruszanie się na antresoli, jeżeli przestrzeń ta ma zapewniać dodatkowe miejsce do codziennego użytku. Na antresolę można zagospodarować także przestrzeń pod dachem, gdzie występują wysokie skosy, wówczas będzie to idealne miejsce na klimatyczną sypialnię lub gabinet do pracy.

W przypadku mieszkań, które nie mają odpowiedniej wysokości niska antresola może służyć jedynie w celu przechowywania różnych przedmiotów. To nowoczesne oblicze dobrze kiedyś znanego pawlacza, który był obowiązkowym elementem wyposażenia każdego mieszkania w bloku. Wbrew pozorom, rozwiązanie to wcale nie było takie złe, choć jego estetyka pozostawiała wiele do życzenia. Obecnie możemy pokusić się o budowę niewielkiej antresoli np. na całej długości ściany, która będzie spełniała podobną funkcję, jednak nie będzie zamkniętym i trudnodostępnym miejscem. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w przypadku posiadaczy dużej ilości książek, płyt lub sprzętu sportowego, a także może posłużyć za miejsce do przechowywania butów, ubrań czy zabawek dzieci.

Schowki, które gwarantują utrzymanie porządku

Schowków nigdy nie jest zbyt dużo, zwłaszcza gdy nasza rodzina zaczyna się powiększać. Wówczas, każdy centymetr kwadratowy wolnej przestrzeni przejmują w swoje posiadanie najmłodsi członkowie rodziny. Ubranka, zabawki i akcesoria zajmują sporo miejsca oraz bywają przechowywane przez długi czas np. jeżeli czekamy, aż kolejne dziecko do nich dorośnie.

Schowki sprawdzą się także w przypadku osób lubiących otaczać się porządkiem i szukających sposobu na ograniczenie konieczności ciągłego sprzątania. Tutaj mamy do dyspozycji, m.in.:

  • wykonywane na indywidualne zamówienie zabudowy np., wnęk ściennych i przestrzeni pod schodami,
  • zabudowy łazienkowe np. nad stelażem podtynkowym, które pozwalają „ukryć” ręczniki, kosmetyki oraz środki czystości i jednocześnie nie zabierają tyle miejsca, co typowe meble łazienkowe,
  • zabudowy DIY np. z drewnianych skrzynek, dzięki którym można stworzyć mobilne oraz pojemne regały i stoliki, a także można je wykorzystać w roli półek,
  • zabudowy meblowe pod sufitem w formie tradycyjnych szafek, które nie wymagają zastosowania się do prawa budowlanego, jak ma to miejsce w przypadku antresoli, a gwarantują sporo dodatkowego miejsca do przechowywania.

Tak naprawdę, schowki możemy ukryć wszędzie, nawet w zabudowie pod telewizor, pod siedziskami własnoręcznie wykonanych puf oraz w każdej wnęce, którą znajdziemy w mieszkaniu. Dają one przede wszystkim możliwość ukrycia mniejszych i większych przedmiotów, ale nie tylko, bo otwarte półki też są doskonałym sposobem na zyskanie dodatkowej przestrzenni do przechowywania oraz dekoracją mieszkania. Decydując się na konkretne rozwiązania, warto dobrze przeanalizować swoje indywidualne potrzeby i dopasować swój wybór do stylu mieszkania.

W przypadku surowej, industrialnej przestrzeni doskonale sprawdzą się stalowe antresole oraz regały, które można umieścić na całej wysokości ścian; nieco bardziej przytulne wnętrza można dodatkowo ocieplić drewnianą antresolą oraz pomalowanymi na pastelowe kolory regałami, stolikami i pojemnikami do przechowywania, które zostaną zrobione z drewnianych skrzynek.

Zagospodarowując dodatkowo przestrzeń pod skosami oraz np. wnęki pod parapetami i stosując nowoczesne rozwiązania do szafek kuchennych i garderób np. kosze cargo do kuchni i elementy wyposażenia szaf wnękowych, zyskamy dodatkową przestrzeń do przechowywania oraz znacznie łatwiej utrzymamy porządek w nowo powstałych schowkach.

Jeżeli decydujemy się na zabudowę np. na całej ścianie, warto wybierać fronty na wysoki połysk oraz korzystać z luster, które są jednym z najlepszych sposobów na optyczne powiększenie przestrzeni.

Czy masz firme?

Promuj swoją firmę na naszej stronie, a zyskasz nowych klientów!

Dodaj firmę, to nic nie kosztuje