Na straży domowego budżetu – aplikacje, które pomagają gospodarować pieniędzmi

Gospodarowanie pieniędzmi bywa trudne. Niegdyś w kontrolowaniu domowego budżetu pomagało systematyczne zapisywanie wszystkich wydatków i planowanie go z kartką i długopisem w ręku; dziś mamy do dyspozycji szereg ciekawych i często darmowych aplikacji, które nie tylko pomogą nam wychwycić wszystkie niepotrzebne wydatki, ale także podsumują, ile i na co wydajemy.

Aplikacje ułatwiające oszczędzanie dostępne są zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i systemem iOS, więc w zasadzie w ich instalacji nie ogranicza nas rodzaj używanego smartfona. Do dyspozycji mamy wiele różnych oprogramowania, które dzielą się na kilka kategorii.

 1. Aplikacje bankowe

Aplikacje bankowe coraz częściej cechuje rozbudowana funkcjonalność, dzięki której możemy na bieżąco kontrolować nasz budżet. W tym przypadku ogromną zaletą jest to, że nie udostępniamy naszych danych np. numeru karty kredytowej podmiotom trzecim, jak ma to miejsce w przypadku aplikacji, pod które „podpinamy” nasze konto i posiadane karty.

 1. Elektroniczne portfele

Elektroniczne portfele to zdecydowanie najchętniej instalowane aplikacje do zarządzania domowym budżetem. Mają one różną funkcjonalność, dlatego przed instalacją warto sprawdzić, co oferuje nam wersja darmowa oraz płatna.

W tym przypadku możemy m.in.:

 • dodać karty płatnicze i na bieżąco sprawdzać, gdzie i na co wydaliśmy pieniądze,
 • zapisywać zaplanowane wydatki np. comiesięczne opłaty abonamentowe oraz płatności za rachunki,
 • otrzymywać przypomnienia o zbliżających się, zaplanowanych płatnościach,
 • na bieżąco śledzić zestawienie naszych przychodów oraz wydatków.

W kategorii elektronicznych portfeli znajdziemy kilkaset przydatnych aplikacji na Androida oraz system iOS. Niektóre z nich tworzą statystyki wydatków jedynie z danych, które pobierają z naszych kart płatniczych lub dodanego konta bankowego, inne umożliwiają samodzielne wpisywanie każdego wydatku i grupowanie kosztów w wielu kategoriach, dzięki czemu możemy na bieżąco śledzić nie tylko wydatki na rachunki lub żywność, ale także odzież, paliwo, rozrywki czy leki.

Elektroniczne portfele pozwalają także na bieżąco śledzić salda na kilku kontach, więc doskonale sprawdzają się w przypadku przedsiębiorców.

 1. Elektroniczne listy zakupów

Przygotowanie listy zakupów nie jest jedynie polecane dla osób, które wychodzą do sklepu po masło, chleb i mleko, a wracają z kilkoma siatkami zbędnych produktów, które później się marnują, bo była promocja, wyjątkowa okazja lub można było kupić pięć kilogramów np. jabłek w cenie jednego kilograma.

Nawet najbardziej oszczędnym osobom zdarza się pozostawienie listy zakupów na kuchennym blacie, co skutkuje niepotrzebnymi wydatkami, więc elektroniczna lista zakupów przyda się każdemu.

Aplikacje pozwalające na zapisanie, co mamy kupić mogą pomagać nam także w planowaniu codziennego menu, bo większość z nich oferuje funkcję utworzenia listy niezbędnych produktów do przygotowania konkretnego dania.

 1. Aplikacje kontrolujące wydatki na paliwo

Zakup paliwa do samochodu generuje spore koszty, zwłaszcza gdy nie potrafimy oprzeć się wygodzie i nawet do pobliskiego sklepu jedziemy samochodem.

W tym przypadku mamy do dyspozycji liczne aplikacje, które pozwalają na bieżąco kontrolować wydatki na paliwo, więc sprawdzą się one nie tylko w przypadku „zwykłych śmiertelników”, ale także osób, które mogą jego zakup np. odpisać od podatku.

Niektóre z aplikacji mają szczególnie przydatne funkcje, które dodatkowo pozwalają śledzić ilość przejechanych kilometrów i znaleźć stację benzynową, która oferuje najniższe ceny.

 1. Aplikacje przypominające o zapłaceniu rachunków

Jeżeli mamy problemy z terminowym regulowaniem naszych należności, to tzw. przypominacze będą doskonałym wyborem. Są one proste w obsłudze i naprawdę się sprawdzają, zwłaszcza gdy musimy pamiętać o zapłaceniu nie tylko czynszu i rachunków za media, ale też np. płacimy za faktury z odroczonym terminem spłaty, kilka telefonów itp.

Niektóre z aplikacji do zarządzania domowym budżetem stworzone zostały specjalnie dla osób, które mają zaciągnięte kredyty i pożyczki, korzystają z kart debetowych i kart kredytowych, a także same pożyczają pieniądze innym osobom. Przypominają one zarówno o zbliżającym się terminie płatności naszych zobowiązań, jak i o zbliżającym się terminie oddania nam pieniędzy.

 1. Aplikacje przechowujące i kategoryzujące paragony oraz potwierdzenia płatności

Problem przechowywania paragonów i potwierdzeń wpłat dotyczy niemal każdego. Tutaj pomocne są aplikacje przechowujące skany i kategoryzujące powiązane z nimi wydatki, które docenią zarówno osoby z różnych względów zmuszone do przechowywania potwierdzeń płatności np. rodzice dzieci korzystających ze stypendium, jak i osoby, którym często gubią się różne dokumenty. Dodatkowo aplikacje te pomagają podsumowywać wydatki na dany cel.

 1. Aplikacje kontrolujące wydatki na „przyjemności” (nie tylko dla kobiet)
Na niektórych osobach suche liczby i wykresy nie robią wrażenia, dlatego dostępnych jest także kilka aplikacji, które kategoryzują nasze wydatki jako popełnione grzechy. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mogą oprzeć się pokusie i pieniądze przeciekają im przez palce. Podsumowanie miesiąca w kategorii popełnionych zakupowych grzechów, mogą dawać do myślenia i skłaniać do tego, aby kolejny miesiąc był dla nas mniej obciążający dla sumienia.

Czy masz firme?

Promuj swoją firmę na naszej stronie, a zyskasz nowych klientów!

Dodaj firmę, to nic nie kosztuje