Lokata krótko czy długoterminowa?

Lokaty bankowe to jedne z najbezpieczniejszych sposobów pomnażania wolnych środków finansowych. Jaką lokatę wybrać i o czym warto pamiętać przed podjęciem ostatecznej decyzji?

Lokata bankowa, czyli „pożyczka” udzielona bankowi, aby ten mógł gospodarować naszymi pieniędzmi w zamian za wypłacane nam odsetki od zainwestowanego kapitału, pozwala w stosunkowo bezpieczny pomnażać swoje pieniądze. W sytuacji, gdy posiadamy wolne środki finansowe, warto zastanowić się nad taką inwestycją, dopasowując rodzaj lokaty do naszych indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań względem prognozowanego zysku.

Lokaty długoterminowe – opłacalne, ale nie dla każdego…

Lokata długoterminowa, która trwa dłużej niż 12 miesięcy to opcja dla cierpliwych i ukierunkowanych na długofalowe pomnażanie swoich pieniędzy. Czas trwania lokaty długoterminowej to najczęściej sporo ponad rok – 2 lub 3 lata – wybierając taką lokatę, możemy liczyć na dość wysokie oprocentowanie, ale jest jeden problem - w sytuacji, gdy wystąpią nieprzewidziane wcześniej okoliczności i będziemy musieli wypłacić swoje pieniądze przed czasem, możemy stracić naliczone odsetki.

Wprawdzie banki oferują coraz więcej możliwości elastycznego pomnażania pieniędzy, jednak nie zawsze gwarantują ochronę zarobionego na lokacie kapitału w sytuacji, gdy zerwiemy umowę przed czasem. Zdarza się też, że w momencie wcześniejszej wypłaty zgromadzonych na lokacie środków, wypłacona zostanie nam jedynie część odsetek, więc zysk będzie niższy niż przewidywany.

Zaletą długoterminowego depozytu bankowego o stałym oprocentowaniu jest przede wszystkim możliwy do oszacowania jeszcze przed wpłaceniem pieniędzy zysk. Lokaty długoterminowe mają też tę zaletę, że są wyżej oprocentowane oraz fakt, iż wahania stóp procentowych w mniejszym stopniu oddziałują na nasz zysk z lokaty.

Lokaty krótkoterminowe – szybki sposób na pomnożenie oszczędności…

Inną opcją pomnażania pieniędzy są lokaty krótkoterminowe. W ciągu zaledwie kilku miesięcy możemy liczyć na zysk i jednocześnie nie musimy się martwić, że nasze pieniądze będą przez dłuższy czas zamrożone. Warto pamiętać o tym, że lokaty krótkoterminowe często są niżej oprocentowane, a ich opłacalność jest najwyższa, gdy stopy procentowe sukcesywnie rosną.

W przypadku lokat krótkoterminowych coraz częściej spotykamy się z wyjątkowymi okazjami i promocyjnymi warunkami, co jest dodatkowym atutem ich wyboru, ale zawsze należy dokładnie zapoznać się z umową – bardzo często promocja i np. atrakcyjne oprocentowanie równa się konieczność skorzystania z dodatkowych usług bankowych, co nie zawsze musi być dla nas w pełni opłacalne.

Opłacalność lokat bankowych zależy od tego, jaką kwotę zdecydujemy się zainwestować, jaki sposób oprocentowania wybierzemy i jaką częstotliwość kapitalizacji, czyli naliczania odsetek, zaproponuje nam bank. Wyższe kwoty odłożone na lokacie długoterminowej, mogą wypracować całkiem spory zysk, w przypadku niewielkich, kilkutysięcznych lokat krótkoterminowych, zysk może nie być duży.

Zanim zdecydujesz się na krótko lub długoterminowe pomnażanie swoich oszczędności, koniecznie dokładnie przeczytaj umowę i zwróć uwagę na:

  • Zależność wysokości oprocentowania od tego, czy skorzystamy z kilku produktów bankowych np. lokaty i konta osobistego.

  • Rodzaj oprocentowania lokaty – oprocentowanie stałe gwarantuje pewny zysk; oprocentowanie zmienne uniemożliwia wyliczenie prognozowanego zysku jeszcze przed założeniem lokaty oraz sprawia, że jest on uzależniony od tego, czy stopy procentowe będą rosły, czy malały.

  • Kapitalizację odsetek – im częściej są kapitalizowane odsetki na naszej lokacie, tym więcej możemy zarobić.

Ważne jest także to, czy wybrana przez nas lokata będzie odnawialna. W przypadku lokaty odnawialnej bank automatycznie ją przedłuży, ale może się okazać, że będzie ona wówczas niżej oprocentowana. W przypadku lokaty nieodnawialnej zgromadzone na niej środki wrócą na nasze konto i będziemy mogli skorzystać np. z lepszej oferty konkurencyjnego banku.

Podsumowując, wybór lokaty powinien być uzależniony nie tylko od oferowanych nam przez bank odsetek, ale także tego, na jak długo chcemy zainwestować nasze pieniądze i czy w razie nieprzewidzianych wydatków jesteśmy w stanie przeboleć stratę naliczonych odsetek, gdy zamkniemy lokatę przed terminem.

Lokaty krótkoterminowe to najlepsza opcja dla osób, które nie dysponują dodatkowymi pieniędzmi na tzw. czarną godzinę, chcą nieznacznie pomnożyć pieniądze odłożone np. na remont, zakup samochodu lub wakacje oraz cenią sobie dużą elastyczność, jeżeli chodzi o dostęp do zdeponowanych na lokacie środków.

Lokaty długoterminowe najlepiej trafią w potrzeby osób ukierunkowanych na stały zysk oraz posiadających dodatkowe zabezpieczenie finansowe np. na typowym rachunku oszczędnościowym. Wówczas zamrożenie wolnych środków na lokacie długoterminowej nie będzie objęte ryzykiem utraty odsetek, które związane jest z wcześniejszą wypłatą zgromadzonych na lokacie pieniędzy.

Warto pamiętać, że nie każda promocja faktycznie okazuje się korzystna, dlatego konieczne jest dokładne zapoznanie się z podpisywaną umową. Aby uniknąć pośpiechu podczas wizyty w banku, warto na spokojnie przeanalizować wszystkie zapisy umowy, np. pobierając ją ze strony internetowej placówki bankowej – pozwoli to przy finalizacji transakcji uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania i lepiej dopasować konkretny produkt bankowy do naszych indywidualnych potrzeb.

Czy masz firme?

Promuj swoją firmę na naszej stronie, a zyskasz nowych klientów!

Dodaj firmę, to nic nie kosztuje