Last czy first minute – wady i zalety okazyjnych ofert biur podróży

Planowanie wyjazdu na kilka miesięcy przed urlopem lub zakup wycieczki na kilka dni przed wyjazdem ma zarówno liczne plusy, jak i minusy. Jakie? To zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych oczekiwań. Sprawdź, dlaczego warto skorzystać z każdej z opcji i dobierz rodzaj okazji do swojego stylu życia.

Podróżujemy coraz więcej, szukając mocnych wrażeń i wyjątkowych miejsc. Przeciętny Polak stał się bardziej otwartym i świadomym podróżnikiem, który coraz częściej zwiedza odległe zakątki globu nie z biurem podróży, ale z na własną rękę i na własnych warunkach. Związane jest to przede wszystkim z rozwojem szeregu portali rezerwacyjnych, które pozwalają niemal co do godziny zaplanować transport i noclegi w cenie niższej niż ta, oferowana przez biura podróży.

Nie oznacza to jednak, że przestaliśmy korzystać z tradycyjnych wycieczek. Równie chętnie, jak kilka lat temu szukamy wymarzonych wakacji w biurach podróży, jednak jesteśmy coraz bardziej wybredni.  Z tego względu oferty są bardziej różnorodne i dopasowane do potrzeb różnych klientów zarówno nastawionych na wczesne planowanie podróży, jak i ceniących spontaniczne wyjazdy.

Wycieczki last i first minute – różnice, które trzeba znać

Wycieczki first minute sprzedawane są na kilka, czasami kilkanaście, miesięcy przed ich planowanym terminem. Ich cena jest bardzo atrakcyjna, ale nie oznacza to, że nie może ona ulec zmianie tuż przed wyjazdem. Trzeba o tym wiedzieć i dokładnie zapoznać się z podpisywaną umową.

Wiele biur podróży oferuje specjalne ubezpieczenie od zmiany ceny wyjazdu, które warto wykupić, bo chroni ono przed dodatkowymi wydatkami, na które możemy nie być przygotowani. Trzeba także wiedzieć, że wykupując wycieczkę first minute, nie będziemy mogli z niej zrezygnować bez żadnych konsekwencji. Najczęściej i tutaj musimy wykupić ubezpieczenie lub przygotować się na utratę części wpłaconych pieniędzy. Są też biura podróży, które umożliwiają zmianę terminu rezerwacji bez dodatkowych opłat oraz dodatkowe bonusy – aby je znaleźć, trzeba zapoznać się wieloma ofertami, ale warto, bo korzyści w pełni zrekompensują poświęcony czas.

Wycieczki first minute możemy kupić już na samym początku roku kalendarzowego – wówczas ceny są wyjątkowo atrakcyjne. Wtedy też mamy największy wybór różnych kierunków wyjazdu oraz opcji wypoczynku. To zdecydowanie duży plus, zwłaszcza gdy podróżujemy w większym gronie rodziny i przyjaciół.

Wycieczka last minute to wyjazd na całkiem innych warunkach. Przede wszystkim chodzi o termin wyjazdu, który może przypadać nawet na 1 lub 2 dni po zakupie oferty. I w tym przypadku ceny są bardzo atrakcyjne, ale zwykle nie aż tak, jak w przypadku ofert first minute. Oczywiście wiele zależy od kierunku, w który chcemy się udać oraz standardu naszego wypoczynku.

Wycieczki first minute – wady i zalety

Jakie zalety i wady posiadają oferty first minute? Poniżej wyszczególnione zostały najważniejsze z nich.

Zalety:

 • możliwość wykupienia wycieczki w cenie nawet 50% niższej niż w sezonie,
 • niższa zaliczka dla organizatora, czasami gwarancja niezmiennej ceny,
 • atrakcyjne zniżki na wyjazdy z dziećmi, wycieczki fakultatywne oraz dodatkowe bonusy,
 • możliwość nawet kilkukrotnej zmiany terminu wyjazdu bez żadnych opłat – opcja niedostępna we wszystkich biurach podróży,
 • bogata oferta kierunków i opcji wypoczynku,
 • możliwość zaplanowania urlopu na wiele miesięcy wcześniej.

Wady:

 • konieczność wczesnego zaplanowania terminu wypoczynku,
 • możliwość wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji np. związanych z zagrożeniem dla turystów odwiedzających dany kraj (zamachy terrorystyczne, napięta sytuacja polityczna, klęski żywiołowe, epidemie itp.) lub osobistymi zdarzeniami losowymi,
 • w zależności od wykupionej wycieczki - ryzyko utraty części wpłaconych pieniędzy w przypadku rezygnacji z wyjazdu i zmiany jego terminu oraz ryzyko podniesienia ceny wyjazdu.

Dla kogo wycieczki first minute?

Opcja ta jest szczególnie atrakcyjna dla osób, które z dużym wyprzedzeniem wiedzą, kiedy będą mogły zaplanować urlop, podróżują z dziećmi w wieku szkolnym oraz preferują wakacje w sezonie urlopowym, a także emerytów. Duży wybór ofert oraz zwykle nieograniczona ilość miejsc pozwalają w tym przypadku zarezerwować wyjazd dla większej grupy osób.

Wycieczki last minute – wady i zalety

Zalety:

 • atrakcyjna, ale nie wyjątkowo niska cena,
 • krótki czas do wyjazdu,
 • możliwość uniknięcia nieprzewidzianych sytuacji,
 • brak konieczności wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od zmiany terminu oraz gwarancja niezmiennej ceny.

Wady:

 • ograniczone możliwości wyboru spośród dostępnych ofert,
 • ograniczona ilość miejsc i kierunków wyjazdu,
 • konieczność ekspresowego uzyskania urlopu.

Dla kogo wycieczki last minute?

Opcja ta jest atrakcyjna przede wszystkim dla osób ceniących sobie elastyczność i spontaniczność oraz wszystkich, których nie ograniczają sztywne terminy urlopu. Korzyści z tego rodzaju ofert odczują na pewno osoby podróżujące w samotności lub jedynie z osobą towarzyszącą.

Podsumowując, zarówno oferty first, jak i last minute pozwalają sporo zaoszczędzić. Ich wybór powinien być przede wszystkim uzależniony od naszego trybu życia oraz dobrze przemyślany pod względem wyboru biura podróży. W obydwóch przypadkach konieczne jest dokładne zapoznanie się z umową, opiniami o touroperatorze i o hotelu, w którym mamy spędzić urlop. To ważne, bo nadal zbyt pochopnie decydujemy się na najtańsze oferty na rynku, co później może niestety skutkować licznymi problemami.

Czy masz firme?

Promuj swoją firmę na naszej stronie, a zyskasz nowych klientów!

Dodaj firmę, to nic nie kosztuje