Laserowe usuwanie przebarwień

Przebarwienia, czyli tzw. zmiany barwnikowe zlokalizowane na skórze to przeważnie kobiecy problem. Dlaczego powstają? Jak pozbyć się będących przyczyną wielu kompleksów niedoskonałości?

Co jest przyczyną powstawania przebarwień?

Zmiana zabarwienia skóry objawiająca się np. powstawaniem piegów oraz innych plam o wyraźnie ciemniejszej barwie może mieć różne podłoże. Najczęściej jest to wynik działania promieni słonecznych, ale nie tylko. Czasami przebarwienia na skórze mogą pojawić się z powodu zmian hormonalnych np. w okresie ciąży i menopauzy, a także w wyniku działania niektórych leków lub stosowania ziół fotouczulających.

Każda niepokojąca nas zmiana wyglądu i zabarwienia skóry wymaga konsultacji dermatologicznej. W przypadku, gdy powstałe na skórze przebarwienie szybko się powiększa, zaczyna przypominać nieregularnego pieprzyka lub powoduje ból i dyskomfort, to wizyta u dermatologa jest wręcz koniecznością.

Typowe przebarwienia najczęściej zlokalizowane są na twarzy, dekolcie, plecach oraz na dłoniach, co sprawia, że stają się przyczyną kompleksów. Jak można je zlikwidować? Dermatolodzy podkreślają, że kluczowe jest przede wszystkim zapobieganie przebarwianiu się skóry z powodu braku jej skutecznej ochrony przed promieniowaniem słonecznym. To właśnie nadmierne opalanie oraz niezabezpieczanie skóry kremami z wysokim filtrem UV, także zimą, najczęściej wpływa na pojawienie się przebarwień.

Stosując kremy z wysokim filtrem, możemy zapobiegać powstawaniu nowych przebarwień, ale nie zlikwidujemy tych, które już powstały, choć część zmian, pojawiających się na skórze np. w wyniku działania hormonów ciążowych, może zaniknąć samoistnie, gdy organizm odzyska równowagę hormonalną.

Laserowe usuwanie przebarwień

Jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się zarówno przebarwień, jak i innych, nie zawsze dodających urody, zmian na skórze, np. pieprzyków jest zabieg laserowy. Nowoczesne urządzenia, którymi dysponują profesjonalne kliniki medycyny estetycznej, gabinety dermatologiczne i gabinety kosmetologii estetycznej pozwalają w bezpieczny sposób pozbyć się przebarwień, nawet jeżeli zlokalizowane są one na dość dużej powierzchni oraz sięgają głębszych warstw skóry.

Na czym polega laseroterapia?

Laserowe usuwanie zmian barwnikowych polega na rozbiciu nagromadzonej pod skórą melaniny, czyli barwnika odpowiedzialnego za ciemne zabarwienie skóry. Wskutek rozbicia skupiska komórek barwnikowych, które widoczne są na skórze jako przebarwienie, następuje ich wchłonięcie przez organizm, co prowadzi do usunięcia nieestetycznych przebarwień z powierzchni skóry. Zabieg jest bezpieczny i stosunkowo mało bolesny – najczęściej w celu ograniczenia bólu aplikuje się specjalne żele znieczulające na skórę.

Ilość zabiegów konieczna do usunięcia przebarwień zależy od ich wielkości oraz głębokości zmiany barwnikowej.

Postępowanie przedzabiegowe – jak przygotować skórę do laserowego usuwania przebarwień?

Przede wszystkim, kluczowym elementem przygotowania do laserowego usuwania przebarwień jest specjalistyczna konsultacja dermatologiczna, którą zapewniają zarówno kliniki medycyny estetycznej, jak i profesjonalne gabinety kosmetologiczne.

Konsultacja przedzabiegowa ma na celu określenie stanu skóry, zdiagnozowanie ewentualnych patologicznych zmian oraz innych problemów, które są przeciwskazaniem do wykonana zabiegu. Przed zabiegiem laserowym nie należy opalać skóry na słońcu i w solarium oraz stosować silnych kosmetyków i preparatów dermatologicznych. Należy poinformować osobę wykonującą wywiad lekarski o wszystkich przyjmowanych lekach i suplementach diety.

Przeciwskazania do laserowego usuwania przebarwień

Istnieje kilka przeciwwskazań, które uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegów laserowych. Są to m.in. choroby nowotworowe, choroby skóry np. fotodermatozy, skłonność do bliznowców, ciąża i okres laktacji.

Jak dbać o skórę po zabiegu?

Po zabiegu laserowym skóra musi się zregenerować. Początkowo zmiany pigmentacyjne mogą wydawać się wręcz ciemniejsze, a skóra poddana działaniu lasera może być zaczerwieniona i opuchnięta. Jest to jedynie przejściowy efekt działania wiązki lasera, który znika w ciągu kilku dni. W czasie niezbędnym do regeneracji skóry - około 14 – 30 dni, w zależności od jej stanu przed zabiegiem, konieczne jest unikanie wystawiania skóry na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i „sztucznego słońca” w solarium oraz stosowanie delikatnych środków myjących i pielęgnujących skórę. Dokładne wskazówki odnośnie do pielęgnacji i ochrony skóry powinny być przekazane nam bezpośrednio po zabiegu.

Czy masz firme?

Promuj swoją firmę na naszej stronie, a zyskasz nowych klientów!

Dodaj firmę, to nic nie kosztuje