Konto bankowe dla dziecka

Stara, dobra świnka skarbonka odchodzi powoli do lamusa. Dziś w nieco inny sposób uczymy dzieci oszczędzania, zakładając im konta bankowe, które mają być początkiem przygody z samodzielnym gospodarowaniem pieniędzmi. Na co zwracać uwagę, szukając rachunku bankowego, który spełni zarówno oczekiwania rodzica, jak i dziecka?

Na początek, warto zaznaczyć, że młody człowiek do 18. roku życia nie ma możliwości samodzielnego założenia i zarządzania kontem bankowym. Jeżeli chce sam otworzyć rachunek bankowy, konieczna jest zgoda jego rodzica lub opiekuna prawnego. Przepisy prawne zakładają też kontrolę rodzica lub opiekuna nad finansami osoby małoletniej oraz pozwalają na stały wgląd w wykonywane operacje bankowe. Sytuacja kontroli nad kontem wygląda nieco inaczej w przypadku dzieci do 13. roku życia oraz młodzieży w wieku 13 – 18 lat.

Konto dla dziecka, które nie ukończyło 13. roku życia

W przypadku dzieci do 13. roku życia rodzic ma pełną kontrolę nad kontem. Dziecko nie może samodzielnie zarządzać „swoimi” pieniędzmi, a każdy przelew musi być zaakceptowany przez rodzica. Banki oferują szereg usług pozwalających na kontrolowanie wydatków dziecka oraz zapewniają możliwość korzystania np. karty przedpłaconej, którą dziecko może się posługiwać. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które daje swobodę gospodarowania pieniędzmi oraz zabezpiecza przed wykonaniem transakcji powyżej ustalonego limitu. Karta prepaid umożliwia płatności bezgotówkowe oraz wypłatę pieniędzy z bankomatów; najczęściej jest darmowa.

Konto dla nastolatka

W przypadku młodzieży powyżej 13.roku życia nieco zmieniają się zasady korzystania z konta, ponieważ dziecko nabywa już prawo samodzielnego gospodarowania pieniędzmi, ale i w tym przypadku rodzic może mieć kontrolę nad wydatkami nastolatka. Konta dla dzieci powyżej 13.roku życia umożliwiają np. korzystanie z typowej karty płatniczej oraz karty kredytowej, jednak to rodzic lub opiekun ustala miesięczną oraz jednorazową kwotę, którą dziecko może wydać, a także liczbę transakcji, która może być wykonana każdego miesiąca.

Dlaczego warto złożyć dziecku konto bankowe?

Konto bankowe dla dziecka to bardzo dobry sposób na naukę samodzielności i kontroli wydatków. Tradycyjne kieszonkowe bardzo łatwo wydać, a korzystanie ze skarbonki dla wielu dzieci nie jest atrakcyjną formą oszczędzania pieniędzy na nowy rower, smartfon czy komputer.

Założenie konta doskonale sprawdzi się w przypadku dzieci, które wyjeżdżają samodzielnie na wakacje, uczestniczą w różnych obozach oraz zielonych szkołach. Podczas takich wyjazdów dziecko zwykle dysponuje dość dużą kwotą pieniędzy i na pewno będą one bezpieczniejsze na koncie, z którego będzie można dokonać niewielkich wypłat np. w bankomacie. Konto bankowe ułatwia także szybkie przesłanie dziecku pieniędzy, kiedy będzie przebywało poza domem, np. na kolonii.

W przypadku dzieci w wieku wczesnoszkolnym konto wydaje się mało potrzebne, ale warto zastanowić się nad jego założeniem w celach typowo edukacyjnych. Wpłacając na nie niewielkie kwoty, można nauczyć dziecko obowiązkowości, np. dając mu możliwość samodzielnego doładowywania telefonu oraz nowoczesnego korzystania z kieszonkowego.

Konto dla nastolatka jest przede wszystkim oznaką „dorosłości”. Dzieci powyżej 13. roku życia chcą czuć się samodzielne i dorosłe, więc coraz częściej same proszą rodziców o założenie im rachunku bankowego. Będzie to na pewno bardzo dobre rozwiązanie nie tylko podczas wakacyjnych wyjazdów, ale także w sytuacji, gdy dziecko bardzo dobrze się uczy i otrzymuje stypendium, którym może samo gospodarować, wydając je na bieżące wydatki lub oszczędzając na konkretny cel.

Jakie warunki oferują banki?

W większości banków korzystniejsze warunki założenia konta dla dziecka otrzymują rodzice i opiekunowie, którzy sami korzystają z usług danego banku; wówczas istnieje możliwość połączenia rachunku dziecka z rachunkiem rodzica, co ułatwia dokonywanie przelewów na konto osoby małoletniej oraz sprawowanie kontroli nad wydatkami dziecka. Założenie i prowadzenie konta są zwykle darmowe, jednak niektóre banki pobierają opłaty za wydanie karty prepaid, korzystanie z karty płatniczej oraz inne usługi.

Na co zwracać uwagę, zakładając dziecku konto?

Wybierając konto dla dziecka oraz nastolatka, trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim, warto sprawdzić, czy prowadzenie konta, wykonywanie przelewów oraz korzystanie z karty jest faktycznie darmowe, a także jakie środki kontroli nad kontem osoby małoletniej oferuje bank. Nie bez znaczenia jest też oprocentowanie rachunku, jeżeli ma on spełniać funkcję konta oszczędnościowego, gdzie wpłacone zostaną np. pieniądze ze stypendium, Pierwszej Komunii itp.

Zazwyczaj konto dla dziecka służy w celach nauki gospodarowania pieniędzmi otrzymanymi w ramach kieszonkowego, jednak nie zawsze tak jest. W sytuacji, gdy na konto osoby małoletniej będą wpłacane środki inne niż te, przeznaczone do pełnej dyspozycji dziecka np. kieszonkowe, trzeba ustalić limity miesięcznych wypłat do tej kwoty. Zaufanie do dziecka może być bezgraniczne, jednak trzeba też pamiętać o bezpieczeństwie.

Zdecydowana większość kont dla dzieci ma dedykowane aplikacje mobilne – tutaj trzeba przede wszystkim poinstruować dziecko, jak zabezpieczyć się podczas logowania na konto oraz dokonywania transakcji przez Internet, a także sprawdzić, czy konto internetowe nie jest dodatkowo płatne.

Czy masz firme?

Promuj swoją firmę na naszej stronie, a zyskasz nowych klientów!

Dodaj firmę, to nic nie kosztuje