Jak zapobiegać pojawieniu się zmarszczek?

Zmarszczki to naturalna oznaka upływu lat i starzenia się organizmu. Jak zapobiegać pojawieniu się zmarszczek? Dlaczego warto zadbać o odpowiednią profilaktykę przeciwzmarszczkową na długo przed wkroczeniem w wiek dojrzały?

Zmarszczki nie są już oznaką mądrości i powodem do okazywania szacunku. Podświadomie doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, że kiedyś się pojawią, ale zapominamy, że w dużej mierze sami wpływamy na przyśpieszenie procesów starzenia się skóry. W szczególności kobiety narażone są na powstawanie zmarszczek, które mogą pojawić się nawet przed 30 rokiem życia. Dlaczego tak się dzieje? Co wpływa na przyśpieszenie procesów starzenia i szybkie pojawienie się zmarszczek?

Zmarszczki mimiczne – ogromny problem młodych kobiet

Pierwsze zmarszczki różnią się od tych, które widzimy na twarzach osób w starszym wieku. Są one płytkie i najczęściej zlokalizowane w okolicy ust, czoła oraz oczu. To tzw. zmarszczki mimiczne, za których pojawienie się odpowiedzialne są, rysujące się na naszej twarzy emocje. Czy oznacza to, że mamy zrezygnować z uśmiechu, marszczenia czoła i mrużenia oczu, aby nasza skóra była idealnie gładka? Oczywiście, że nie, ale warto pamiętać o unikaniu czynników, które przyśpieszają proces przemiany zmarszczek mimicznych w głębokie i trudne do zamaskowania bruzdy na powierzchni skóry.

Pierwsze zmarszczki mimiczne to znak, że warto zadbać o skórę oraz unikać czynników wpływających negatywnie na jej wygląd i kondycję. Destrukcyjny wpływ na skórę wykazuje przede wszystkim:

  • Palenie papierosów – osoby palące starzeją się znacznie szybciej.

  • Opalanie na słońcu i w solarium – poddawanie skóry działaniu promieni UV to jeden z powodów szybkiego pojawienia się zmarszczek i zwiększenia ryzyka rozwoju nowotworów skóry.

  • Częste picie alkoholu – nadużywanie alkoholu równie niekorzystnie wpływa na wygląd skóry, jak palenie tytoniu.

Na szybkie pojawienie się zmarszczek mają wpływ także całkowicie niezależne od nas czynniki np. geny i hormony.

Co ciekawe, niedawno przeprowadzone badania naukowe wykazały, że do powstawania zmarszczek może przyczynić się także niebieskie światło emitowane przez smartfony, tablety i komputery. Ma ono niszczyć skórę i wpływać na szybkie pojawienie się na niej oznak starzenia.

Niezbędna profilaktyka przeciwzmarszczkowa – jak opóźnić procesy starzenia się skóry?

Zastanawiając się nad sposobami redukcji zmarszczek najczęściej mamy na myśli zabiegi medycyny estetycznej. Są one oczywiście jednym ze sposobów na gładką skórę, ale jedynie maskują problem, zamiast go rozwiązać. Tak naprawdę nie istnieje idealny dla każdego sposób na uniknięcie zmarszczek, ale stosując się do kilku prostych zasad, można w znacznym stopniu wpłynąć na tempo starzenia się skóry i odsunąć w czasie moment pojawiania się pierwszych zmarszczek.

Po pierwsze: dieta bogata w naturalne antyoksydanty, witaminy A, C i E oraz minerały

Witaminy, minerały i związki niszczące wolne rodniki tlenowe to podstawa diety mającej na celu zachowanie dobrego zdrowia i pięknej skóry. Co jeść, aby móc opóźnić procesy starzenia? Na pewno warto włączyć do swojej codziennej diety czerwone, żółte i zielone warzywa oraz owoce, morskie ryby, będące skarbnicą mikro i makroelementów kasze, a także nabiał, jajka, drobiowe wątróbki, orzechy, kiełki, nasiona, pestki oraz rośliny strączkowe.

Po drugie: dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu

Aby uniknąć zmarszczek trzeba także pamiętać o codziennym piciu wody, bez której nasza skóra szybko utraci młody wygląd. Jedynie odpowiednie nawilżanie organizmu od wewnątrz jest w stanie zadbać o zachowanie optymalnego poziomu nawodnienia komórek – efektu porównywalnego z piciem wody nie zapewni żaden krem nawilżający!

Po trzecie: redukcja negatywnego wpływu środowiska na skórę

Zanieczyszczenia z wody, powietrza oraz stosowanych kosmetyków są równie szkodliwe dla skóry, jak palenie tytoniu i picie alkoholu. Aby zredukować kumulowanie się w organizmie szkodliwych związków, warto pamiętać o stosowaniu jak najbardziej naturalnych i wolnych od szkodliwej chemii kosmetyków, starannym oczyszczaniu powierzchni skóry oraz unikaniu wychodzenia z domu, gdy poziom zanieczyszczenia powietrza przekracza dopuszczalne normy. W pozbyciu się wnikających przez skórę toksyn pomogą kuracje detoksykacyjne, jednak nie mogą one same w sobie zagrażać naszemu zdrowiu i powinny być stosowane pod nadzorem lekarza. Trzeba także pamiętać o stosowaniu ochrony skóry w postaci wysokich filtrów UV przez cały rok, a nie tylko latem.

Co jeszcze pomoże zapobiegać powstawaniu zmarszczek? Przede wszystkim prowadzenie zdrowego i aktywnego trybu życia, który zmniejsza ryzyko narażania się na negatywny wpływ czynników sprzyjających zmarszczkom. Warto także pamiętać, że dostępne w sklepach kosmetyki przeciwzmarszczkowe mają za zadanie właśnie zapobieganie powstawaniu niedoskonałości, dlatego trzeba je stosować jeszcze zanim zmarszczki na dobre się pojawią. Podobnie działają masaże, maseczki przeciwzmarszczkowe i wszelkie kosmetyczne nowinki – pomagają zachować młody wygląd, jednak nie są w stanie całkowicie usunąć głębokich zmarszczek.

Czy masz firme?

Promuj swoją firmę na naszej stronie, a zyskasz nowych klientów!

Dodaj firmę, to nic nie kosztuje