Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży, czyli home staging dla początkujących

Home staging, czyli odpowiednie przygotowywanie domów i mieszkań do sprzedaży i wynajmu to jeden ze sposobów na udaną i korzystną cenowo transakcję. Na czym polega home staging? Czy warto zainwestować w „tuning” nieruchomości przed jej sprzedażą lub oddaniem pod wynajem?

Home staging powoli wkracza na nasz rodzimy rynek nieruchomości. Choć nie brakuje firm oferujących usługi specjalistycznego przygotowania nieruchomości do sprzedaży i wynajmu, często nie do końca wiemy, o co właściwie chodzi i czy inwestycja w pomoc profesjonalisty się opłaci. Jak jest w praktyce?

Home staging od podstaw…

Home staging to szereg działań ukierunkowanych na szybką i korzystną dla właściciela transakcję sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. Jaki sens ma odnawianie domu przed sprzedażą lub inwestowanie w mieszkanie, które lokator może za naszą zgodą sam sobie pomalować, by czuć się w nim dobrze? Ogromny, bo atrakcyjna nieruchomość szybko znajdzie swojego właściciela, a odpowiednio przygotowane pod wynajem mieszkanie może zapewnić nam stały dochód przed wiele lat. W praktyce znacznie prościej sprzedać nieruchomość, która nie wymaga odświeżenia wnętrz i można się do niej od razu wprowadzić niż nieruchomość, która straszy brudnymi i odrapanymi ścianami, nawet jeżeli ma idealny metraż, wielki ogród i korzystną cenę.

W dużym uproszczeniu home staging pozwala pokazać nieruchomości z jak najlepszej strony i wydobyć jej ukryty potencjał. Czasami wymaga jedynie niewielkich poprawek kosmetycznych np. usunięcia z pola widzenia prywatnych rzeczy, delikatnego odmalowania i zmiany dekoracji oraz dodatków, a czasami dużego remontu, który i tak się opłaci, gdyż cena odnowionej nieruchomości może wzrosnąć nawet o 20 – 30%. Warto jednak pamiętać, że oddając swoją nieruchomość pod chwilowe władanie specjalistów z zakresu home-stagingu, godzimy się na zmianę, która nie zawsze będzie zgodna z naszym gustem i wyobrażeniami, ale za to trafi w gusta potencjalnych klientów.

Czy można samodzielnie przygotować nieruchomość do sprzedaży i wynajmu?

Oczywiście, że tak, ale zwykle nie posiadamy wiedzy, która pozwoliłaby nam dopasować zakres zmian do potrzeb i oczekiwań klientów z konkretnego sektora rynku.

Najprostszym i jednocześnie najbezpieczniejszym rozwiązanie jest skorzystanie z profesjonalnych usług, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie przygotować dom lub mieszkanie przed sprzedażą. Co należy wiedzieć przed przystąpieniem do samodzielnego „tuningu” nieruchomości, aby ta zyskała większe zainteresowanie i przyniosła większy dochód? Przede wszystkim kluczowe jest stworzenie wnętrza, które będzie neutralne, dzięki czemu trafi w każdy gust.

Aby osiągnąć taki efekt, warto pamiętać o zastosowaniu delikatnych i uniwersalnych kolorów w odnawianych wnętrzach, unikaniu przemycania elementów różnych stylów, całkowitej rezygnacji z personalizacji nieruchomości, czyli usunięciu z niej wszelkich rodzinnych pamiątek i bibelotów, zanim pokażemy ją przyszłym nabywcom lub wynajmującym, a także o rzetelnym usunięciu ewentualnych usterek.

Koszt odmalowania ścian np. wysokiej jakości farbą, która ukrywa niedoskonałości oraz zaaranżowania przyjaznej przestrzeni jest zwykle niewielki, a może znacząco podnieść cenę i wpłynąć na większe zainteresowanie naszą ofertą. Warto postawić się w sytuacji osoby poszukującej domu lub mieszkania, która ma do wyboru odświeżoną i ładnie zaaranżowaną nieruchomość za wyższą cenę i sporo tańszą, ale zaniedbaną – paradoksalnie ta droższa będzie bardziej kusząca, gdyż liczy się pierwsze wrażenie, które jest fundamentem wszystkich działań z zakresu home-stagingu.

Jakie prace warto przeprowadzić, aby nieruchomość zyskała lepszą cenę i większe zainteresowanie?

Na pewno, warto zdecydować się na odmalowanie ścian i ujednolicenie ich koloru w całej nieruchomości. Najbezpieczniejszym wyborem będzie pomalowanie ścian na odcienie bieli i szarości, które staną się tłem do późniejszych aranżacji i dodatkowo sprawią, że wnętrze będzie wydawało się większe, jaśniejsze i czystsze.

Korzystną zmianą jest także pozbycie się wszelkich ozdobników – ciężkie, wzorzyste zasłony, bogato zdobione narzuty, poduszki, dywany i inne dekoracje warto zastąpić ich nieco bardziej neutralnymi odpowiednikami. Można poszukać inspiracji wśród sklepowych wystaw, na których prezentowane meble i dodatki trafiają w gusta szerokiego grona odbiorców.

W sytuacji, gdy za bardzo nie wiemy, jak urządzić nieruchomość, aby przypadła do gustu kupującym, warto postawić na minimalizm i o ile nadal nie zamieszkujemy w sprzedawanym domu, usunąć z niego meble i dekoracje – ładnie odmalowane, puste ściany będą bardziej atrakcyjne niż zagracona przypadkowymi sprzętami i dodatkami przestrzeń.

Co jeszcze warto zrobić, zanim pokażemy nieruchomość kupującym?

Warto dokładnie sprawdzić stan nieruchomości, posprzątać balkony i tarasy, zająć się przydomowym ogródkiem, ogrodzeniem itp. Nawet niewielkie kosmetyczne zmiany np. przycięcie krzewów, wyrwanie chwastów i ozdobienie przestrzeni kolorowymi kwiatami, mogą sporo zmienić i sprawić, że nieruchomość zyska na wartości.

Czy masz firme?

Promuj swoją firmę na naszej stronie, a zyskasz nowych klientów!

Dodaj firmę, to nic nie kosztuje