Europejskie stolice w pigułce – co warto zobaczyć w Pradze?

Zwiedzanie europejskich stolic warto rozpocząć od wypadu tuż za granicę Polski, gdzie czeka na nas całkiem sporo atrakcji. Jeżeli nie mamy możliwości wyjazdu na dłuższy urlop, możemy bez problemu spędzić aktywnie weekend i zdecydować się jedynie na zobaczenie najbardziej interesujących nas miejsc. Co warto zobaczyć w stolicy Czech?

Za naszą południową granicą kryją się wyjątkowo ciekawe miejsca, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz zabytków i typowych atrakcji, mamy do dyspozycji także te mniej znane i oblegane przez turystów, co z pewnością docenią osoby zmęczone zwiedzaniem razem z tłumem innych podróżnych.

Najciekawsze atrakcje turystyczne Pragi

Czechy oferują nam aktywne poznawanie zarówno historycznych zabytków, jak i cieszenie się nowoczesnymi atrakcjami.

Czeska Praga nazywana jest miastem tysiąca wież i zaliczana jest do czołówki najpiękniejszych i najciekawszych miast środkowej Europy. Dzięki temu, że miasto stosunkowo mało ucierpiało w wyniku II wojny światowej, możemy w nim podziwiać wyjątkową architekturę, której piękno docenią nie tylko koneserzy historii.

  1. Most Karola

Most Karola jest miejscem tak oczywistym, że czasami rezygnujemy z jego zobaczenia, co jest bardzo złą decyzją. Budowla ta urzeka i zachwyca wyjątkową architekturą, ale najwięcej swojego piękna odkrywa przed turystami, którzy decydują się na jej zwiedzanie po zapadnięciu zmroku lub bardzo wczesnym rankiem.

Most Karola nie przypomina zabytkowych mostów, które możemy podziwiać w Polsce; jego rozmiary zaskakują, bo oglądając ten zabytek na filmach lub fotografiach, wydaje się on znacznie mniejszy. W rzeczywistości 10-metrowa szerokość mostu i jego 621-metrowa długość pozwalają na powolne i wyjątkowo skrupulatne podziwianie zdobiących balustradę rzeźb oraz rozciągających się wokół widoków.

  1. Praska starówka

Wyjątkowy klimat praskiej starówki doceni każdy, bo zachwyca ona nie tylko urokliwą architekturą. Tutaj życie toczy się całą dobę, więc każdy będzie mógł spędzić czas nie tylko na zwiedzaniu, ale także cieszeniu się smakowaniem wyśmienitych dan kuchni czeskiej oraz błogim relaksem przy kuflu wyjątkowo dobrego piwa.

Praskie Stare Miasto nie bez powodu zostało wpisane na listę Światowego dziedzictwa UNESCO; znajduje się tutaj, m.in.:

  • Staromiejski ratusz z zegarem astronomicznym

Ratusz Staromiejski oraz astronomiczny zegar, pozwalający obserwować wyjątkowy spektakl „przemarszu” figur dwunastu apostołów to jedna z największych atrakcji czeskiej Pragi.

  • Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem

Na praskiej starówce nie brakuje także licznych zabytków sakralnych, wśród których ogromną popularnością cieszy się gotycki Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem, ozdobiony monumentalnymi, 80-metrowymi wieżami. Piękno architektury tego zabytku zachwyca każdego niezależnie od wieku.

  • Miejski Dom Reprezentacyjny

Słynący z różnych wydarzeń kulturalnych Miejski Dom Reprezentacyjny powstał w miejscu dawnej rezydencji czeskich królów, a obecnie jest szczególnie ciekawą i jedną z nielicznych zachowanych w tak dobrym stanie budowlą secesyjną na terenie Europy. Mimo stosunkowo krótkiej historii (budowla powstała w latach 1905 – 1912) urzeka bogato zdobionymi wnętrzami, nad którymi pracowali najznamienitsi czescy malarze oraz rzeźbiarze. Miejsce to słynie z historycznych wydarzeń, które rozegrały się na jego terenie – to tutaj m.in. ogłoszono niepodległość kraju.

  • Brama Prochowa

Jedna z 13 reprezentacyjnych bram Pragi to kolejny godny uwagi zabytek, który zlokalizowany jest na praskiej starówce. Jej budowę rozpoczęto jeszcze za czasów Władysława Jagiellończyka, jednak po przeniesieniu królewskiego dworu z jej bezpośredniego sąsiedztwa przestała stanowić ozdobę wjazdu do miasta i stała się miejscem składowania prochu strzelniczego.

  1. Zamek na Hradczanach

Kolejny punkt obowiązkowy podczas wizyty w stolicy Czech. Zamek na Hradczanach to IX wieczna budowla, która służyła za rezydencję czeskich królów, a obecnie jest siedzibą Prezydenta Republiki Czeskiej. Miejsce to zachwyca swoją wielkością, która sprawiła, że Zamek na Hradczanach został absolutnym rekordzistą pod względem zajmowanej przestrzeni, co potwierdza Księga Rekordów Guinnessa.

Kilkanaście monumentalnych budowli, które składają się na kompleks zamkowy, zapewnia wiele godzin zwiedzania oraz możliwość podziwiania wyjątkowo różnorodnej architektury. Na terenie kompleksu zamkowego znajdują się liczne muzea, fontanny, ogrody, klimatyczny klasztor oraz znana na całym świecie Złota Uliczka, która przez wiele lat była miejscem, w którym osiedlali się znakomici pisarze. Teraz jest to miejsce obowiązkowe dla każdego miłośnika kultury i sztuki, w którym można odwiedzić nietypowe galerie oraz dokonać zakupów w doskonale zaopatrzonych sklepikach z dziełami sztuki.

Co jeszcze warto zobaczyć w Pradze? Miejsc godnych uwagi jest tutaj szczególnie dużo i pomijając te najbardziej znane, czyli pozostałe zabytkowe bramy, zabytki sakralne oraz niewspomniane wcześniej części kompleksu zamkowego na Hradczanach godny uwagi jest też, m.in. zamek Wyszehrad, Muzeum Figur Woskowych Grevin Praha, Muzeum Apple, Muzeum Maszyn Erotycznych oraz porozrzucane w różnych częściach miasta, nietypowe i interesujące rzeźby oraz instalacje znakomitego artysty Davida Černýego.

Będąc w czeskiej Pradze, nie można także pominąć serwujących wyśmienitą, tradycyjną kuchnię restauracji oraz będących wizytówką miasta piwiarni i browarów, które oferują złocisty trunek, trafiający w gusta nawet najbardziej wybrednych turystów.

Czy masz firme?

Promuj swoją firmę na naszej stronie, a zyskasz nowych klientów!

Dodaj firmę, to nic nie kosztuje