Czym kierować się wybierając nowe okna?

Wymiana okien to jeden z lepszych sposobów na uniknięcie strat ciepła i wiążących się z tym dużych wydatków na ogrzewanie domu i mieszkania. W przypadku starej stolarki okiennej oraz przestarzałych technologicznie okien plastikowych nie sposób uniknąć przeciągów i problemów z parowaniem szyb, które sprzyjają zagrzybieniu mieszkania. Czym kierować się podczas zakupu nowych okien?

Zakup nowych okien to spory problem. Możemy zdecydować się m.in. na szybkie zakupy u pośrednika lub zakupy bezpośrednio u producenta. W pierwszym przypadku bez problemu kupimy okna w standardowym rozmiarze i nie będziemy musieli na nie długo czekać; w drugim przypadku, mamy większe możliwości doboru okien na indywidualne zamówienie, możemy liczyć na kompleksową usługę pomiaru oraz fachowy montaż.

Co dają nam nowoczesne okna?

Nowoczesne okna gwarantują duże ograniczenie strat ciepła, które generują ogromne koszty ogrzewania mieszkania. W przeciwieństwie do okien starego typu, są one skutecznym sposobem na spore oszczędności. Ile ciepła ucieka przez nieszczelne okna? To zależy, ale średnio około 20%, a jeżeli dodamy do tego złe ocieplenie ścian i stropów, to ogrzewanie mieszkania może nas kosztować nawet kilkaset złotych więcej. Takie marnowanie pieniędzy nie wpływa jedynie na stan naszego portfela, ale także stan zdrowia. Przeciągi i zawilgocenie mieszkania sprzyjają infekcjom i odbijają się w szczególności na zdrowiu najmłodszych członków naszej rodziny.

Nowoczesne, energooszczędne okna to sposób na zatrzymanie uciekających z portfela pieniędzy oraz poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach. Ze względu na zastosowanie nawiewników (niezbędne w domach, gdzie stosuje się jedynie wentylację grawitacyjną) na powierzchni szyb nie kondensuje się para wodna, więc możemy zapomnieć o problemie pleśni w mieszkaniu. Co więcej, nowoczesne okna zapewniają także możliwość doboru wielu ułatwiających życie i poprawiających bezpieczeństwo akcesoriów np. mogą zostać wyposażone w zamykane na klucz klamki, zabezpieczenia antywłamaniowe i hamulce, które zapobiegają zamknięci się okien i drzwi w czasie przeciągów.

Drewniane, plastikowe, a może aluminiowe? Jakie okna są najlepsze?

Dostępne obecnie na rynku okna, muszą być zgodne z najnowszymi normami, które określają maksymalny współczynnik przenikania ciepła na poziomie U 1,1 W/ (m2 x K). Większość tańszych okien spełnia właśnie taką normę, jednak te nieco droższe, cechują się współczynnikiem przenikalności ciepła na jeszcze niższym poziomie.

Wiele zależy od tego, w ile szyb zostało wyposażone ono. Tutaj nie ma reguły, bo zarówno okna z PCV, jak i okna z litego drewna mogą mieć dwie, trzy lub cztery szyby. Które wybrać? To przede wszystkim kwestia posiadanego budżetu. Zdecydowanie najtańsze są okna z PCV wyposażone w dwie lub trzy szyby; okna drewniane i aluminiowe to znacznie większy wydatek, na który nie każdego stać.

Trzeba pamiętać, że wybór okien powinien być uzależniony od ogólnego ocieplenia domu lub mieszkania. W przypadku nowych budynków, których projekty uwzględniają już energooszczędne rozwiązania, lepiej zainwestować w droższe okna, bo pomoże to w pełni wykorzystać potencjał nowoczesnych rozwiązań projektowych oraz energooszczędnych materiałów budowlanych. W budynkach sprzed kilku dekad, które nie są odpowiednio docieplone i zostały nadgryzione zębem czasu, montaż bardzo drogich okien niewiele zmieni; tutaj lepiej zainwestować w okna z PCV z 2 lub 3 szybami, które pozwolą zaoszczędzić pieniądze na ewentualne docieplenie budynku i redukcję występujących w nim mostów termicznych.

Standard docieplenia budynku to jeden z najważniejszych kryteriów wyboru rodzaju okien. Trzeba wiedzieć, że w domach o niskim standardzie i w blokach z wielkiej płyty, oszczędności na ogrzewaniu nie wynikają jedynie ze zmiany okien; jeżeli nie zadbamy o właściwe docieplenie ścian, stropów oraz ujawnienie i redakcję mostów termicznych, to nasz budżet będzie nadal dość mocno obciążony kosztami ogrzewania, choć sama wymiana okien i tak spowoduje znacząca różnicę i pozwoli podnieść temperaturę w pomieszczeniach nawet o kilka stopni Celsjusza.

Najważniejsze kryteria wyboru okien

  1. Energooszczędność

Współczynnik przenikalności ciepła powinien odpowiadać obowiązującym normom. Ważne jest nie tylko to, aby dotyczył on jedynie szyby, ale także całego okna. W 2021 roku planowane jest ponowne zaostrzenie norm dotyczących współczynnika „U”, który ma wynosić 0,9, zamiast 1,1, więc może to być cenną wskazówką podczas wyboru okien jako długofalowej inwestycji.

  1. Ochrona przed hałasem

Odpowiedni komfort akustyczny będzie ważny przede wszystkim dla osób zamieszkujących tereny miejskie. Warto pomyśleć o wyborze okien zapewniających skuteczne tłumienie hałasu, gdy zamieszkujemy, m.in. w okolicy ruchliwych ulic, torów kolejowych, a także lokali rozrywkowych.

  1. Zabezpieczenia antywłamaniowe

Trzeba chronić swoją prywatną przestrzeń przed włamaniem. Nowoczesne okna umożliwiają nam zwiększenie poczucia bezpieczeństwa, więc warto w nie zainwestować, mieszkając np. w budynkach parterowych oraz posiadając cenny dobytek.

Bezpieczeństwo zapewnią też klamki na kluczyk i hamulce uniemożliwiające samoczynne zamknięcie się okien oraz drzwi balkonowych i tarasowych, jednak można dokupić je także na własną rękę i zamontować, gdy zajdzie taka potrzeba np. nasza rodzina się powiększy i trzeba będzie zadbać o uniemożliwienie dziecku samodzielnego otwarcia okien.

  1. Fachowy montaż

Nawet najlepsze i najdroższe okno nie spełni swojego zadania, jeżeli zostanie nieprawidłowo zamontowane. Tutaj trzeba liczyć na pomoc fachowca, bo wady wynikające z nieprawidłowego montażu nie podlegają gwarancji na zakupione okna.

Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę? Warto sprawdzić dodatkowe parametry okien, które muszą spełniać określone normy, np. odporność na obciążenie wiatrem, wodoszczelność, współczynnik przepuszczalności powietrza oraz współczynnik przepuszczalności energii słonecznej, który jest szczególnie ważny w przypadku okien usytuowanych od południowej i zachodniej strony budynku.

Czy masz firme?

Promuj swoją firmę na naszej stronie, a zyskasz nowych klientów!

Dodaj firmę, to nic nie kosztuje